Maluch w domu - co warto wiedzieć?

W Twoim domu po raz pierwszy zagości królik? Nie bardzo wiesz "z czym się to je"? Zapraszamy zatem! Lecz pamiętaj Drogi Opiekunie, króliczy maluch wymaga nieco innej opieki od królika dorosłego - szczególnie pod względem diety. Poniżej znajdziesz przydatną garść wiedzy.Dieta malucha odbiega od diety królika dorosłego

Wynika to z etapu rozwoju układ pokarmowego malucha. Najprościej mówiąc, jest on jeszcze na tyle nierozwinięty, iż pewne produkty są dla niego na tym etapie zakazane. Wprowadzamy je dopiero po określonym czasie. 

Czego nie podajemy maluchowi?
 • warzyw
 • owoców
 • zieleniny
Te produkty zaczynamy wprowadzać stopniowo po 4 miesiącu życia, obserwując reakcję malucha. 

Co jest podstawą diety malucha?

Podstawą diety królika jest SIANO. Podstawą diety młodego królika jest SIANO 😀 Dodatkowo dietę wzbogacamy o suszone zioła. Można zacząć od babki lancetowatej, szerokolistnej, mniszka i liści malin. Pełną listę ziół dostępnych dla malucha znajdziesz TU.  No i trzeci elementy diety - dobrej jakości granulat bezzbożowy typu: Versele Laga Cuni Junior Complete, BEAPHAR Rabbit Care + Junior, ale kwestia podawania granulatu jest podzielona- nie jest to produkt niezbędny w diecie królika.


Kiedy zacząć podawać warzywa i owoce?

Nie wcześniej niż w okolicy 4 miesiąca życia. Wprowadzamy je stopniowo, obserwując reakcje królika i jego bobki. Jeśli pojawia się luźny stolec, wracamy do siana i odstawiamy warzywa. Pamiętaj o umiarze! To siano jest podstawą diety zajęczaka, nie warzywa. Paśnik ma być stale pełen.


Jak powinna wyglądać klatka maluszka?

Powinna być obszerna oraz zapewniać komfort i wygodę. Nie jest obowiązkowa, wszak królik może być wolnowybiegowy lub mieszkać w pięknie urządzonej zagrodzie. Jeśli natomiast decydujesz się na klatkę pamiętaj, że nie powinna być mniejsza niż 100 cm - królik z czasem urośnie, a klatka będzie mu służyła przez najbliższe lata. My jednak z serca polecamy inwestycję w królika wolnowybiegowego lub zagrodę. Niżej znajdziecie inspiracje 😄Żródło: httpspl.pinterest.compin146507794107019442
Źródło: httpspl.pinterest.compin329677635206155764


Źródło: httpspl.pinterest.compin329677635206155764

Jak urządzić klatkę?

Wielkiej filozofii nie ma: kuweta, paśnik na siano, poidło lub miseczka na wodę (według preferencji), można dorzucić domek, który zapewnia możliwość schronienia i daje poczucie intymności.


Źródło:
http://www.zoologiczny.sklep.pl/zdjecia/static/30062_Ferplast_Klatka_Casita_120_dla_krolikow_i_duzych_gryzoni..960.700.jpg

Czym powinna być wypełniona kuweta?

Z całą pewnością nie trocinami. Ani one higieniczne, ani ekonomiczne, a na zdrowie królika również nie wpływają pozytywnie. Żwirek - tylko i wyłącznie drewniany - żaden sylikonowy, betonitowy czy jeszcze inny zbrylający. My od lat korzystamy z drewnianego pelletu dostępnego w sklepach budowlanych typu Castorama. Worek tego produktu, to koszt rzędu 15-17 zł. W przypadku jednego królika, starcza na około miesiąca czasu. Resztę klatki zostawiamy "gołą" lub uzupełniamy o jakiś kocyk czy dywanik itp.


Pellet drewniany. Źródło zjdęcia: https://www.castorama.pl/produkty/instalacja/instalacje-kominkowe/materialy-opalowe/drewno/pellet-drzewny-6-mm-kg.html

Jaką wodę mogę podawać królikowi?

Przegotowaną lub źródlaną (niegazowaną). Nie jest wskazane podawanie wody mineralizowanej, ze względy na wysoką zawartość pierwiastków, które przy dłuższym zastosowaniu mogą przyczyniać się do powstania problemów natury zdrowotnej.


Królik się boi, nie chce podejść!

Pamiętaj, nic na siłę! Bądź cierpliwy, nie bierz królika na siłę i nie zmuszaj go do przyjaźni. Pamiętaj że wszystko jest dla niego nowe, obce. Daj mu czas na aklimatyzację, nie głaszcz na siłę i nie zaglądaj co chwilę do klatki. Metoda małych kroków jest zdecydowanie najlepsza. 


Jak przygotować dom/mieszkanie dla nowego domownika?

Zabezpiecz wszytko, co może stanowić zagrożenie dla malca. Kable podwieś, skryj w listwach podłogowych lub wsadź do specjalnych osłonek na kable (możesz je kupić w sklepie budowlanym). Kwiatki również stanowią ryzyko dla Uszaka. Ich lwia część może być dla niego -TRUJĄCA. Podrzucamy link do listy roślin trujących - ten znajdziesz TU.   


Czy szczepienie jest konieczne?

Obowiązkowe! To niezbędny element profilaktyki zdrowia. To czy maluch, a w przyszłości dorosły królik będzie wychodzący lub nie, nie ma najmniejszego znaczenia. Królik szczepiony być musi i dokonujemy tego zazwyczaj 2 razy w roku (co 6 miesięcy).


Czy królika należy odrobaczać?

Tak, królik powinien być profilaktycznie odrobaczany średnio 2 razy w roku. Nigdy nie rób tego na własną rękę, stosując środki przeznaczone dla psów i kotów dostępne w sklepach zoologicznych! Odrobaczać należy tylko i wyłącznie u lekarza weterynarii, stosując odpowiednie ku temu preparaty.
Królik zaczął gryźć i drapać!

Królik zaczął dojrzewać. Fuczenie, atakowanie ręki (czasem w klatce) jest klasycznym przejawem dojrzewania hormonalnego. Maluch wkracza w nastoletni okres życia i może pojawić się:
 • znaczenie terenu
 • pryskanie moczem
 • problemy z zachowaniem czystość
 • gryzienie
 • atakowanie ręki
 • obsiadanie ręki, nogi
 • wzmożone bobkowanie terenu
 • warczenie na opiekuna
Lekarstwem na tego typu zachowanie jest KASTRACJA królika. Chcemy na wstępnie zaznaczyć, że zabieg kastracji nie okalecza królika (jak uważa wielu nieświadomych opiekunów). Nie patrz na królika poprzez pryzmat człowieka. Pamiętaj jednak o tym, że zabieg powinien wykonać doświadczony lekarz weterynarii, znający się na "zajęczakach"! To ważne, bo decyduje o bezpieczeństwie Twojego podopiecznego.  Sam zabieg kastracji ma wiele zalet:
 • uspokaja królika (ale nie zmienia jego charakteru)
 • poprawia czystość
 • poprawa komfort życia (niwelując np. ciąże urojone u samic)
 • królik nie znaczy terenu
 • zapobiega wielu chorobom (nowotwory, ropomacicza).
Więcej na temat zabiegu kastracji możesz przeczytać TU.Królik zaczyna niszczyć rzeczy

Biorąc jakiekolwiek zwierze pod opiekę, należy liczyć się z ewentualnymi szkodami w domu. Staraj się zabezpieczyć mieszkanie, ale dbaj również o rozrywkę swojego królika. Pewnym rozwiązaniem są zabawki dla uszaka: kartonowe domki, smaczne gałązki (TU list tych dozwolonych), domki, zabawki edukacyjne, zabawki typu kula-smakula, regularne wybiegi - to wszystko wpływa na komfort psychiczny i fizyczny Twojego podopiecznego. 


Jak często wypuszczać królika z klatki?

Najlepiej, jeśli w ogóle nie musi spędzać w niej czasu. Jeśli natomiast jest w niej zamykany np. na czas Twojej nieobecności lub w nocy - staraj się, aby jak najwięcej czasu spędzał właśnie poza nią. Nie zapominaj o wielkość klatki! Powinna być DUŻA! 100-120 cm - to minimum. 


Uszom lepiej w parze

Tak, królik to zwierzęta stadne. Człowiek nigdy nie zapewni im tego, co daje drugi królik. Wspólne spędzanie czasu, posiłki, wylizywanie uszu, oczu, wspólne zabawy, odkrywanie świata, leżakowanie - wymieniać można bez liku. Osoby mające w domu parki lub stadko, wiedzą o czym mowa. Pamiętaj jednak, że oba króliki musza być wykastrowane. Przekonanie, iż wystarcza kastracja tylko samca lub tylko samicy jest błędne. Brak komentarzy: