Strony

ŻYWIENIE

Sposób żywienia królika, to najczęstszy błąd jaki popełniają nieświadomi opiekunowie tych zwierząt. Dlaczego? Ponieważ błędnie przypisuje się je do grupy gryzoni. Królik gryzoniem nie jest, a zajęczakiem - to znacząco zmienia sposób w jaki karmiony być powinien.



Co powinno być podstawą diety królika?

Królik jest włóknożercą. Włókno powinno stanowić 3/4 jego diety, zatem siano będzie najczęstszym produktem, który będziesz kupować. Jest niezmiernie istotne w jego diecie. Dlaczego? Ponieważ stanowi bufor, który przepycha treść jelitową. Jelita królika są dość słabo umięśnione, stąd też ryzyko zatorów, zatkań, wzdęć jest niezwykle wysokie. Jedząc duże ilości siana, brzuszek Twojego pupila stale pracuje, a to zmniejsza ryzyko chorób, o których pisaliśmy wcześniej. Dodatkowym atutem siana, jest ścieranie zębów - które u królika rosną STALE! 

Jak często podawać owoce i warzywa?

Owoce i warzywa są jedynie dodatkiem w diecie królika, a nie podstawą. Szczególny nacisk stawiamy na owoce - te nie powinny być zbyt często podawane, gdyż zawierają spore ilości cukru. Oczywiście dostarczają królikowi niezbędnych witamin, związków mineralnych, białka - natomiast nie powinny być głównym składnikiem jego diety. Karm królika mądrze, urozmaicaj owoce i warzywa, które będziesz podawać - w końcu nikt nie lubi nudy.

Zboża w diecie królika

Nie powinny w niej występować. Tak jak pisaliśmy wcześniej - królik to nie gryzoń. Spowalniają one motorykę jego jelit i mogą wpływać na problemy z układem pokarmowym. Zatem jeśli do tej pory występowały w diecie Twojego króla, czas na zmiany! 

Czym mogę zastąpić mieszanki zbożowe?

Granulatem dobrej jakości. Jest to produkt bezzbożowy, zawierający warzywa, minerały, witaminy oraz często zioła. Wybierając granulat czytaj uważnie jego skład, ponieważ na rynku są one dostępne w różnej jakości. W zasadzie szkoły są dwie: jedna prawi, iż granulat w ogóle nie jest potrzebny w diecie królika, druga natomiast wręcz przeciwnie. Wybór pozostawiamy Tobie. Nasze króliki otrzymują granulat sporadycznie, najczęściej rano w ilości małej łyżeczki. Pamiętaj, że granulat nie może być podstawą diety królika, a jedynie dodatkiem. 

Zioła

To niezmiernie ważny element w diecie królika. Dostarczają królikowi niezbędnych witamin, minerałów czy węglowodanów, są również naturalnym suplementem diety. Przykładowo: babka lancetowata ma działanie przeciwzapalne, brzoza natomiast działa moczopędnie. Zioła możesz kupić w sklepach zoologicznych lub zbierać samemu (oczywiście z dala od miejsc zanieczyszczonych, trawników osiedlowych czy miejsc o wysokim natężeniu ruchu drogowego). Jakie zioła możesz zbierać dowiesz się tu.


Zioła, królik, zakróliczeni


Gałązki 

Wpływają magicznie na zęby Twojego królika, ale zapewniają również świetną zabawę. Królik może wybrzydzać, w końcu nie każde mogą mu smakować. W naszym domu przodują gałązki: jabłoni, brzozy, gruszy i wierzby - to jedynie przykład. Nie każde gałązki mogą być podawane uszakom, pełna lista pojawi się za jakiś czas. 

Woda

Tu chyba nie trzeba niczego tłumaczyć. Woda MUSI być dostępna dla królika STALE!
Możesz zamontować poidełko lub postawić ciężką, ceramiczną miseczkę (aby królik jej nie rozlewał). Jaką wodę podawać? Może być to woda przegotowana lub źródlana (niegazowana). Nie podajemy wody mineralnej, ze względu na wysoki poziom minerałów, które w niekorzystny sposób wpływają na układ moczowy królika. 


Produkty zakazane w diecie królika

Jest ich całkiem sporo, ponieważ sporo króliczych opiekunów nie ma świadomości, że królik jeść ich nie powinien. Jakie to produkty? Poniżej: 
  • popularne wapienka - totalna bzdura i kit wciskany przez producentów i sprzedawców w sklepach zoologicznych. Królik zęby ściera na sianie i gałązkach. Wapno królikowi szkodzi, bardzo szkodzi. Przez lata podawania może w znaczący sposób zniszczyć układ moczowy królika. Jeśli takowe wapienko znajduje się w klatce Twojego podopiecznego - wyrzuć je w tym momencie i nie podawaj NIGDY WIĘCEJ!
  • chleb - kolejny mit przekazywany z pokolenia na pokolenie. Królik nie ściera zębów na chlebie. Chleb zawiera masę ulepszaczy, dodatków, soli, drożdży - nie może być elementem diety królika.
  • mieszanki zbożowe - pisaliśmy o zbożu nieco wyżej. Mieszanki są ZAKAZANE!
  • kolby - kolby to zboże + klej - wyrzuć je z klatki królika. 
Dieta to istotny element w diecie każdego stworzenia. To co je królik wpływa znacząco na to jak wygląda, czuje się oraz w jakim stanie jest jego zdrowie. Nie bagatelizuj tego, nie upieraj się przy swoich racjach. Każdy popełnia błędy, my również nie byliśmy bez winy na początku naszej drogi z królikami. Wyciągnęliśmy wnioski i naprawiliśmy błędy - Ty też możesz to zrobić! Do dzieła!


2 komentarze:

Unknown pisze...

A jak jest z dietą dla królika, który nie ma wiekszości zębów ?

Adrian Moczyński pisze...

Faktycznie bardzo ciekawie napisane. Czekam na więcej.