9 rzeczy, których Twój królik nie potrzebuje

Króliki to zwierze, wokół którego przez lata powstało wiele mitów. Niestety wiele z nich działa ze skutkiem nagatywnym zarówno na jego zdrowie, a tym samym i samopoczucie. No to stawiamy sprawę jasno! Czego Twój królik nie potrzebuje w swoim życiu?

Królik nie potrzebuje kąpieli 

To, co widzisz poniżej jest ZŁE. Filmik od lat panoszy się w internecie. Osoby, które nie znają natury króliczej, mogą uważać go za uroczy. Ba! Zabawny wręcz. Nic bardziej mylnego! Królik z filmu jest spraliżowany strachem, nie rusza się, bo się zwyczajnie boi! Kąpiel nie jest potrzebna królikom do szczęścia. Same świetnie dbają o czystość swojego futerka.
Królik nie potrzebuje marchewki

A już na pewno nie w ilościach podawanych przez nieświadomych opiekunów. Marchewka to ogrom cukru. Cukier w nadmiarze, to otyłość. Ta natomiast, nie służy również królikom, a tym samym ich zdrowiu. Pamiętaj! Warzywa w diecie królika są jedynie smacznym dodatkiem. Jego jadłospis składa się głównie z siana. Dbaj o właściwą dietę swojego podopiecznego! Jest ona nierozłącznym elementem jego zdrowia ... i Twojego portfela. Chory królik kosztuje! Lepiej zatem zadbać o profilaktykę 😀
Królik nie potrzebuje mikro klatki

Jeśli chcesz zafundować swojemu królikowi przestrzeń typu - mikro klatka, rozmiar 60/80 cm - daruj sobie! Jeśli już ma w niej spędzać jakąś część dnia, zadbaj o to, żeby zapewniała mu wygodę i potrzebny komfort. Królik, to wbrew powszechnej opinii wymagające zwierze! Dla zdrowia fizycznego, ale i również psychicznego potrzebuje RUCHU! Potrzebuje również towarzystwa i przestrzeni! Nie dla niego tyci klatka! 
Królik nie potrzebuje trocin

Trociny są fe! Nie dość, że nie zapewniają właściwej higieny, są mało ekonomiczne, to do tego nie wpływają korzystnie na zdrowie królika. Czy wiesz, że królik świetnie potrafi korzystać z kuwety? Wystarczy postawić ją w rogu klatki (najlepiej w tym z którego najczęściej korzysta), wypełnić ja drewnianym żwirkiem (my korzystamy z pelletu dostępnego w sklepach budowlanych) i cierpliwie z dozą konsekwencji, uczyć królika korzystania z niej. Ciut o nauce czystości TU. Jedne króliki łapią szybko, inne potrzebują nieco czasu. Jednak warto! Pamiętaj, że kastracja w dużej mierze pozytywnie wpływa na czystość uszaka, ale również i jego zdrowie. Więcej o kastracji TU.
Królik nie potrzebuje śmieciowego jedzenia

Mieszanki zbożowe, kolby, dropsy, paluszki, ciasteczka, chleb - O ZGROZO! Królik to roślinożerca, włóknożerca - nie potrzebuje, a wręcz NIE MOŻE dostawać tego typu produktów spożywczych. Jeśli miła Pani ze sklepu zoologicznego w gratisie dorzuciła Ci coś podobnego dla "króliczka" -  czym prędzej wrzuć to do kosza! To króliczy fast food! Szkodzi, tuczy i jest przyczyną wielu dolegliwości zdrowotnych! Królik ma jeść siano! To w 3/4 jego dzienna cześć jadłospisu - najważniejsza część jego diety! Zioła są również istotnym elementem diety, uzupełniając ją w witaminy, mikroelementy, białka i minerały. Nie truj swojego królika produktami, które nie leżą w jego naturze! 
Królik nie potrzebuje wpienka

Wapienko, to paskudny i niezdrowy wymysł producentów. Do diety królika nie wnosi absolutnie nic, a tym bardziej NIE ŚCIERA KRÓLICZYCH ZĘBÓW. Jaki cudem kawałek wapna ma ścierać szkliwo? NO WAY! Pamiętaj, że zbyt duże ilości wapna w diecie królika mogą wyrządzić wiele złego: począwszy od osadu w moczu, poprzez kamienie na nerkach, a skończywszy na ich niewydolności. Wapienko jest passé!
Królik nie potrzebuje kapusty

W kolejce złej sławy zaraz po marchewce. Kapusta w diecie królika jest kolejnym ZAKAZANYM produktem. Króliczy układ pokarmowy jest dość delikatną strukturą. Kapusta nie dość, że nie wnosi niczego szczególnie wartościowego do diety królika, to w dodatku wzdyma. Wzdęcie jest niewykle niebezpieczne i bywa śmiertelne. Więcej o nim dowiesz się TU.
Królik nie potrzebuje samotności

Tak, tak! Możesz pomyśleć: przecież spędzam ze swoim królikiem sporo czasu. Kocham go, głaszczę, tulę i robię co mogę, żeby był szczęśliwy. Cóż, musimy cię rozczarować: nigdy nie zastąpisz swojemu królikowi kompana tego samego gatunku. Króliki to istoty stadne i do szczęśliwego życia potrzebują towarzysza w postaci drugiego królika. Przemyśl to! Pamiętaj jednak, że kastracja obu królików jest obowiązkowa! Również w przypadku par jednopłciowych (bez niej może dojść do krwawych walk między zwierzakami). Pamiętaj również o poprawnych zasadach zaprzyjaźniania - więcej na ten temat znajdziesz TU.
Królik nie potrzebuje nieodpowiedzalnego opiekuna!

Zapraszając królika pod swój dach drogi opiekunie, dajesz mu dom na dobre i na złe, w zdrowiu i chorobie! Dbaj i kochaj odpowiedzialnie. Jeśli królik jest pod opieką Twojego dziecka, miej nad nim pieczę. Ucz swoją pociechę odpowiedzialności za istoty mniejsze i zależne od nas. Pamiętaj, że to Ty wziąłeś na siebie brzemię odpowiedzialności za jego życie. 
2 komentarze:

gryfnioki pisze...

Nie zliczę, ile razy słyszałam o króliku, którego zabiła zła dieta. :( Niestety jest to nagminny błąd właścicieli, nawet tych, którzy chcą dobrze. Takim najczęstszym "zabójcą" jest chyba właśnie sałata, a zaraz obok - niewłaściwe albo zanieczyszczone rośliny zerwane przez opiekuna na przydrożnym trawniku...

Anonimowy pisze...

Nowe zagrożenie dla królików - krążący mit, że nie potrzebuje wody.