Strony

O króliczych zębach słów kilka

Dziś słów kilka na temat króliczego uzębienia. Niestety na skutek miniaturyzacji tego gatunku, króliki miniaturki coraz częściej miewają problemy z uzębieniem. Czy jest to zagrożenie dla królika? Skąd wiedzieć, że królik ma "ten" problem? Na te pytania postaramy się dziś odpowiedzieć.


Wnętrze króliczego pyszczka w trakcie badaniaźródło: http://bit.ly/2dfObn0

Jak to jest z ilością zębów u królika?

Królicza buzia wbrew powszechnym opinią nie ogranicza się jedynie do siekaczy.Króliki ma 6 siekaczy, 4 ulokowane są na górze, 2 na dole. Drugi zestaw górnych siekaczy ukryty jest tuż za pierwszym- służy m.in. do chwytania i cięcia pożywienia, reszta zębów jest umieszczona z tyłu, po każdej stronie pyszczka. Są używane do rozcierania pożywienia. W sumie w króliczej buzi mieści się 28 zębów! 

Czy królicze zęby rosną całe życie?

Tak. Poprzez odpowiednią dietę zęby królika są regularnie ścierane. Służy do tego siano. Zastanawiasz się: jakim cudem królik ściera zęby na sianie? Na skutek mozolnego żucia zęby trąc o siebie - ścierają się, ot cały sekret. Jeśli w klatce Twojego królika, wisi wapienko - wstań, wyciągnij je i wyrzuć! Nie karm swojego królika syfem. 

Mój królik nie chce jeść siana - co teraz? Czy mogę to zbagatelizować?

Źle. Królik siano jeść musi. Siano to nie tylko zdrowe zęby, siano to również zdrowy brzuch. Co zrobić, kiedy król siana jeść nie chce? Eksperymentuj, szukaj siana, które mu zasmakuje. Spróbuj mieszać je np. z suszonymi ziołami. Jeśli w dalszym ciągu buntownik odmawia - ogranicz ilość mokrego pożywienia, to zmusi królika do jego skubania. 

WADY ZGRYZU

Przyczyny tej dolegliwości, mogą być spowodowane między innymi:


  • przyczyną wrodzoną, czyli królik urodził się z danych schorzeniem,
  • z powodu obrażeń które mogą prowadzić do np. nieprawidłowego wzrostu korzeni zębów,
  • zakażeniem np. bakteryjnym, które może prowadzić do zmian kierunku wzrostu korzeni zębów.



Przerost lewego siekacza
źródło: http://bit.ly/2dvpWPo


Problemu z zębami nie należy bagatelizować. Wiemy, że nie zawsze macie możliwość wizyty w gabinecie specjalizującym się w leczeniu zajęczaków, w takiej sytuacji udajcie się do najlepszego weterynarza jaki jest w waszej okolicy. Pamiętajcie, przy każdej wizycie weterynarz powinien skontrolować uzębienie królika. Bywa, że w przypadku problemu z siekaczami, korzenie również wymagają działania. Problem z zębami to dla królika: dyskomfort, ból, problem z przyjmowaniem pokarmu. 

Mój królik musi mieć usuniętą część zębów - co teraz? Jak będzie sobie radził?

Pewnie nasuwa ci się to pytanie na myśl, prawda? Nie martw się, króliki świetnie sobie radzą bez siekaczy, czy nawet część zębów trzonowych. W przypadku braku siekaczy, czasem wystarczy nieco rozdrobnić pokarm tak, aby królik mógł włożyć go do buzi. Poniżej krótki filmik pokazujący, jak radzi sobie królik żyjący bez siekaczy. 


Najczęstsze objawy problemów z zębami

  •  spadek wagi,
  • zmniejszony apetyt (królik je wolniej, czasem ostrożniej),
  • ślinienie się, to powinno również Cię zaniepokoić,
  • wysięk z oka/oczu,
  • katar, czasem może być ropny


Jeśli podejrzewasz, że Twój królik może mieć problemy z zębami udaj się do weterynarza w celu ustalenia prawidłowej diagnozy. Oczywiście najlepiej byłoby gdyby był to weterynarz specjalizujący się w zajęczakach. Weterynarz powinien skontrolować uzębienie królika. Czasem wykonuje się RTG głowy królika, gdyż na jego podstawie można ocenić faktyczny stan uzębienia.

RTG króliczej głowyźródło: http://bit.ly/2dhvbFv

Właściwa dieta pozwala na utrzymanie zębów królika w dobrej kondycji (w sytuacji, kiedy przyczyna choroby nie ma innego podłoża). Siano, jest podstawą w jego diecie. Pozwala na prawidłowe ich ścieranie oraz dba o zdrowy brzuch królika.

Tematy poruszone na stronie są podane w celu informacyjnym, nie próbuj leczyć swojego królika domowymi środkami, gdyż może doprowadzić to do powikłań, a nawet śmierci zwierzaka. Skontaktuj się z weterynarzem, który postawi prawidłową diagnozę oraz zastosuje środki niezbędne do właściwego leczenia.

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

Retainer to niezbędny element w procesie leczenia ortodontycznego, zapewniający utrzymanie rezultatów terapii i zapobiegający powrotowi zębów do pierwotnego ułożenia.