Strony

Jak dbać o czystość królika?

Zdrowy i zadbany królik pachnie pięknie. Jest to zazwyczaj delikatny zapach siana, przeplatany nutą ziół. Królik na co dzień nie potrzebuje pomocy w zachowaniu czystości - robi to świetnie sam. Oczywiście w przypadku choroby, w trakcie której królik nie radzi sobie z okolicami swojego omyka - można mu pomóc. Jak robić to właściwie?




Po pierwsze - królika nie kąpiemy!

A niby w jakim celu to robić? Generalnie - kąpiel dla królika to niepotrzebny stres. Dbanie o czystość pozostaw zatem w łapkach swojego podopiecznego - zapewniamy, że da sobie radę! Zdarzają się jednak wyjątkowe sytuacje wynikające z choroby zwierzątka. Co wtedy? W takich sytuacjach należy królikowi pomóc. Nie oznacz to jednak, że w podskokach napełniasz wanne wodą i radośnie moczysz w nim królika. Absolutnie NIE! Aby wyczyścić kuperek zabrudzony np. ceko - użyj zmoczonej ściereczki i delikatnie doczyść futerko. Drugą możliwością jest letnia, bieżąca woda i podmycie okolic króliczego omyka (sama woda w zupełności wystarczy). Pamiętaj, aby przy pomocy suchego ręcznika, porządnie osuszyć mokre futerko!



Po drugie - regularnie wyczesujemy

Regularne wyczesywanie futra, to istotny element właściwej opieki. Królik linieje 3-4 razy w ciągu roku - sporo. Dlaczego wyczesywanie jest tak ważne? Gdyż zapobiega m.in. zatorom powstającym na skutek dużej ilości futerka w króliczym brzuchu. Na rynku znajdziesz całą masę szczotek, szczoteczek czy furminatorów. My możemy polecić EzzyGroom! Znajdziesz go np. TU. Jak działa? 


Po trzecie - dbamy o właściwą ilość siana w diecie

Zastanawiasz się na tym, co wspólnego ma siano z czystością królika? Wbrew pozorom sporo! Królik jest włóknożercom. Oznacza to, że jego dieta powinna składać się głównie z siana. Królicze jelita są bardzo słabo umięśnione. Zadaniem siana jest przesunięcie treści pokarmowej, a dzięki procesowi fermentacji, zapobiega ono powstawaniu bazorarów (rzekomy kamień jelitowy, nagromadzenie niestrawionych substancji w żołądku zwierząt - Wikipeida). Siano jest zatem najważniejszym elementem króliczej diety i filarem króliczego zdrowia.


Po czwarte - dbamy o czystość klatki/kuwety

Czystość klatki ma ogromne znaczenie. Kuwetę należy sprzątać regularnie i wypełniać odpowiednim wkładem. Może być to drewniany żwirek, żwirek celulozowy lub po prostu pellet, dostępny w sklepach budowlanych (najlepiej liściasty). Królik ma siedzieć w czystej kuwecie! Czysta klatka, to czysty i pachnący królik. Warto ją oczywiście co jakiś czas porządnie wyszorować - w końcu nikt nie lubi (taką mamy nadzieję) siedzieć w brudzie i smrodzie - królik również.


Zwierze daje wiele radości, ale wymaga również odpowiedniego traktowania. Dbaj o swojego podopiecznego, aby mógł cieszyć się króliczym i beztroskim życiem.



Brak komentarzy: