Strony

Dieta młodego królika - czyli jak karmić, dbać i kochać mądrze

Dziś kilka słów o tym, jak właściwie opiekować się młodym królikiem. Jego dieta w znacznej mierze różni się od diety królika dorosłego  - nie przestrzeganie tych zasad może wiązać się z przykrymi konsekwencjami dla jego zdrowia. 


Dlaczego dieta młodego królika różni się od diety królika dorosłego? 


Wynika to z niedojrzałości układu pokarmowego. Bądźmy szczerzy - przychodząc na świat, również nie dostajemy na talerzu michy ziemniaków, posypanych skwarkami. Nie inaczej jest z króliczymi malcami, które potrzebują diety dostosowanej do ich: wieku i potrzeb. 

Dlaczego siano jest ważne w diecie królika?


Ponieważ pozwala na przepychanie treści pokarmowej przez układ pokarmowy, który u królika jest słabo umięśniony (co może powodować zatory, wzdęcia). Kolejną kwestią jest ścieranie zębów (te rosną przez całe życie królika). Popularne wapienka tak często proponowane przez sprzedawców sklepów zoologicznych, są absolutnie zakazane! Zazwyczaj to sama chemia i wymysł producentów - przy dłuższym stosowaniu, są one często przyczyną kamicy nerkowej i problemów z układem moczowym. 

Na czym królik powinien ścierać zęby?

Na tym, co zdrowe i pożywne - czyli na sianie i gałązkach.

Czy młody królik może jeść mieszanki zbożowe?

Nie. Czy młody czy dorosły, królik nie może jeść mieszanek zbożowych. Nie jest to fanaberia, ani wymysł "nawiedzonych króliczych kręgów" - wynika to z ich fizjologii. Królik to nie gryzoń, to zajęczak, a zajęczaki są włóknożercami. Siano to włókno. Zboża włóknem nie są! Dodatkowo zaburzają perystaltykę jelit (czyli przesuwanie treści pokarmowej). Może myślisz sobie: Przecież i tak mu daję i nic mu nie dolega. My odpowiemy: Do czasu!
Nie upieraj się przy swoich racjach, czasem warto posłuchać innych - szczególnie, kiedy zależy im na zdrowiu Twojego królika.


Owoce i warzywa w diecie młodego królika - kiedy?

Warzywa i owoce są jedynie uzupełnieniem diety, a nie jej głównym składnikiem. Zawsze króluje siano i zioła. W diecie malucha "mokre jedzenie" można zacząć wprowadzać około 4 miesiąca życia. Robimy to stopniowo i ostrożnie - obserwując reakcje "jelitowe" królika - bobki powinny być normalne. Jeśli pojawi się biegunka, odstawiamy "pokarm mokry" i wracamy do siana i ziół. 


Czy mogę podawać królikowi granulat?

Tak. Istnieją dwie szkoły: jedni uważają, że granulat w ogóle nie jest potrzebny w diecie królika, inni natomiast traktują go jako dodatek. Decyzję w tej kwestii pozostawiamy Tobie. Pamiętaj jedynie, że granulat jest uzupełnieniem diety, a nie głównym jej składniki. Królik karmiony samym granulatem choćby najlepszej jakości - nie będzie królikiem zdrowym. My możemy polecić dwie marki: VERSELE-LAGA CUNI ADULT/JUNIOR oraz BEAPHAR NATURE - pamiętaj o umiarze w podawaniu!
źródło: http://www.beaphar.pl/ oraz http://www.versele-laga.com/en-DE/complete

Jakie zioła mogę podawać młodemu królikowi?

Zioła to niezbędny element diety królika młodego i dorosłego - wzbogacają jego organizm o cenne minerały, witaminy i białka. Lista jest dość szeroka m.in:
  • babka lancetowata
  • babka szerokolistna
  • suszona pokrzywa
  • liście brzozy 
  • liście malin
  • suszona koniczyna 
To jedynie przykłady - tu znajdziecie pełną listę ziół, ich opis i działanie.

Królik się boi i nie chce podchodzić. Co robić?

Daj mu czas. Jeśli to jego pierwszy dzień/dni, wszystko jest dla niego obce. W takich momentach kierujemy się zasadą: nic na siłę! W przeciwnym wypadku skutek będzie odwrotny od oczekiwanego. Nie wyciągaj królika co chwilę z klatki, nie zaglądaj co 5 minut, nie bierz siłą na ręce - daj mu ochłonąć, przywyknąć do nowych dźwięków i zapachów. Dobrym pomysłem jest otwarcie klatki i spędzanie czasu z królikiem na poziomie podłogi. Kiedy odważy się z niej wyjść, daj się obwąchać, obejrzeć, pogłaszcz delikatnie - zaprzyjaźnianie czasem trwa. 

Czy szczepienie jest koniecznie? 

Tak. W tym temacie nie ma dyskusji! Szczepienie to niezbędny element profilaktyki króliczego zdrowia. Bez szczepienie Twój królik może umrzeć na skutek myksomatozy czy pomoru króliczego. Myślisz sobie: Mój królik przecież nie wychodzi na zewnątrz. W takim wypadku nie potrzebuje szczepienia. My odpowiemy: Niezależnie od tego, czy królik jest wychodzący czy nie - musi zostać zaszczepiony. Szczepienie wykonuje się zazwyczaj 2 razy w roku co 6 miesięcy. 

Czy królika się odrobacza?

Tak. Królik powinien być odrobaczany - jest to kolejny element profilaktyki króliczego zdrowia. Nigdy nie rób tego na własną rękę, stosując środki dostępne w sklepach zoologicznych. Odrobaczania dokonuje weterynarz, określając konkretną dawkę pod względem wagi królika. 

Mój królik zaczął drapać, tupie na mnie i śmiesznie bzyczy - co się dzieje?

Twój królik dorasta! Z małego berbecia, staje się dojrzewającym nastolatkiem - jego organizmem zaczynają rządzić hormony. Może zdarzyć się, że królik będzie próbował Cię obsadzać, będzie atakował, kiedy włożysz rękę do klatki, zacznie bzyczeć, kiedy wejdziesz do pokoju. Dotychczas pięknie załatwiał się do kuwety, a teraz bobczy po całym pokoju i sika gdzie popadnie? Jak rozwiązać ten problem? Poprzez zabieg kastracji - zaradzi na pobudzone hormony, wyeliminuje popęd sekusalny, a dodatkowo chroni królika przed licznymi chorobami takimi jak: ropomacicza, wodomacicza, nowotwory narządów rodnych i układu moczowego. 

Wodomacicze 3 letniej królicy
Źródło: Gabinet Weterynaryjny Synegia


Ratunku - mój królik gryzie i niszczy rzeczy w mieszkaniu!

Co się dziwisz? To w końcu królik. Twoim zadaniem jest zabezpieczenie mieszkania w taki sposób, żeby było bezpieczne dla królika i rzeczy, które się w nim znajdują. W jaki sposób możesz temu zaradzić? Zabawki - odciągną uwagę królika od Twojego mieszkania. Jakie zabawki?

  • papierowe rolki, kartonowe domki
  • kule smakule (dostępne w sklepach zoologicznych)
  • kocyki w których królik może kopać i kryć się przed światem
  • pojemniki z sianem - można do niego wskoczyć i wybierać co rusz, lepsze kąski źdźbeł 
  • pojemnik z piaskiem lub ziemią (pamiętaj tylko, że jest sporo sprzątania)
  • gałązki
To tylko przykłady. Jeśli królik całymi dniami siedzi zamknięty w klatce, bo Twoje mieszkanie jest dla Ciebie ważniejsze - zastanów się czy jesteś dobrym opiekunem. 


Jak często wypuszczać królika z klatki? 

Najlepiej jeśli w ogóle nie musi w niej spędzać czasu.  W innym przypadku napiszemy: jak najczęściej!

Mój królik nie chce jeść siana. Co robić?

Królik siano jeść musi! W tej kwestii nie ma dyskusji czy lamentów: że nie chce, że nie lubi, że próbowałem! Nie każde siano smakuje królikowi. Trzeba próbować różnych rodzaji, mieszać z ziołami, eksperymentować. Przyczyną może też być, zbyt duża ilość mokrego jedzenia, które otrzymuje królik. Ogranicz ilość owoców i warzyw - może wtedy niejadek skusi się na dodatkową porcję siana. 

Mój królik traci na wadze! Czy to coś złego?

Utrata wagi to często pierwszy symptom choroby królika. W takich przypadkach nie ma co czekać i czym prędzej należy udać się do lekarza weterynarii. Warto regularnie ważyć królika (np. 1 w tygodniu), a wyniki zapisywać w kajeciku. To cenna wskazówka dla weterynarza. 

Pamiętaj, jeśli coś Cię niepokoi, czegoś nie wiesz lub nie jesteś pewna/y czy robisz dobrze - pytaj!
Nie ma głupich pytań, a jeśli ma to poprawić komfort życia Twojego pupila - warto!





21 komentarzy:

Elize pisze...

Ja właśnie ostatnio zauważyłam, że mój królik trochę przytył i po wizycie u weterynarza okaząło sie, że ma ... nadwagę! Od razu zrobiłam zkaupy jakie lekarz zalecił czyli kolby z witaminami, jakieś witaminki i woogóle - dobrze, że kupowąłam przez marlazoo.pl bo jakbym miała to wszytsko nieśc ze sklepu to chyba bym padła.

Unknown pisze...

Zrobiłaś najgorsze co mogłaś. A weterynarza zmień. Żadnych kolb, żadnych smakołyków!!! Przede wszystkim zioła i warzywa! Odstaw granulaty i NIGDY nie podawaj gównianych mieszanek ze zbożem!!!

Anonimowy pisze...

Mój królik ma wyłożoną klatkę sianem. Więc jak ma je jeść?

Unknown pisze...

Za bardzo to może się nieznam ale chodowczyni od której kupiłam króliczki powiedziała żeby granulat wysypać w jednej części a obok siano
żeby sobie mogły skubać .

Anonimowy pisze...

klatke lepiej wylozyc czyms innym, jesli kroliczek nasiusia na sianko a potem je zje to moze nabawic sie choroby.

Anonimowy pisze...

Czy można małego królika (od 8 tygodnie wzwyż) karmić troszeczkę suszonymi warzywami i suszonymi bądź liofilizowanymi owocami? Co do ziół czy można wszystkie takie jak i dorosłemu królikowi czy jakiś ziół nie powinno się juniorowi podawać?

Unknown pisze...

Czy jeśli moja mała ma 2 miesiące z kawałkiem, to mata z suszonej trawy morskiej jest dobrym pomysłem? Zależy mi żeby mogła sobie coś podgryzać, bo uparła się na dywan,który może jej
zaszkodzić

JulciaxArt pisze...

Nie powinien tak miec. Siano tylko w pasniku!!

Unknown pisze...

Mój królik je mieszanki ze zbożem i kolby i żyje już 5 lat to wszystko można podawać w ramach rozsądku

Agnieszka pisze...

Nasz królik ma 4 i pół miesiąca, czy możemy już mu podawać karmę dla dorosłych królików czy nadal karmę junior??

Anonimowy pisze...

Bardzo fajny wpis. Pozdrawiam.

LEJLI pisze...

Ja mam królika który ma 3,5miesiąca i czy mogę mu dawać karme od 6 miesięcy. I mam jeszcze jedna pytanie czy mogę dawać jej suszone owoce i warzywa.

Anonimowy pisze...

To, że żyje nie oznacza, ze jest w pełni zdrowy. Nie wolno podawać królikowi zbóż i kolb, bo to szkodzi, każdy króliczy weterynarz to powie. A ludzie mowiacy, że mój je x lat i nic mu nie jest chyba naprawdę nie kochają swoich zwierząt, skoro mówiąc im wprost, że zwierzaka trują oni tłumacza się, że przecież żyje. Dramat

Unknown pisze...

Junior. Chyba do 8 miesiąca

Unknown pisze...

Ja kupuje na Bannyexpert wszystkie ziola I sianko. Mają tam i też kupuje kolby bezzbożowe. Bezpieczne w 100 %.krolik je uwielbia. Są z różnymi dodatkami. Róże, mniszek lekarski. Polecam ten sklep internetowy

Unknown pisze...

Mam króliczka, który ma jakoś niewiele, ponad miesiąc, czy mogę mu dać jarmuż, ponieważ nie wiem czy jego organizm dobrze to przyjmie... I dobrze by, było gdybym najlepiej miała "listę" warzyw i owoców i o ogólnie jedzenia jakie może jeść młody królik...

Unknown pisze...

Boze. Skoro karma jest od 6 miesiac, a twoj krolik nie osiagnal tego wieku to po jakiego czorta zadajesz takie pytanjs?

Patrycja pisze...

Hej�� ja z takim pytaniem.w jakim wieku mogę królika wypuścić na ogród? Nie mowie ze teraz, w lipcu będzie miał 6 miesiecy czy to będzie odpowiedni czas ?

Unknown pisze...

Kiedy powinno się odrobaczyć królika i czy to jest konieczne?

Anonimowy pisze...

Jak najbardziej, króliki w tym wieku mogą już wychodzić

Unknown pisze...

Czy mogę dać 7 tyg królikowi galazki do gryzienia?