Czy królik może korzystać z uroków pięknej pogody? Oczywiście, że TAK! Niemniej jednak opiekun królika musi stosować się do pewnych zasad! Spacery, to nie tylko przyjemność (choć nie każdy uszak może je lubić, nic na siłę!), to przede wszystkim potencjalne zagrożenia, którym należy skutecznie przeciwdziałać.
Szczepienia
Tu zasada jest jedna - niezależnie od tego czy królik jest wychodzący, czy też nie - aktualne i regularne szczepienia, to bezwzględny MUST HAVE w profilaktyce zdrowotnej. Należy tego mocno pilnować, SZCZEGÓLNIE wtedy, kiedy królik jest "królikiem wychodzącym". Choroby takie jak myksomatoza czy pomór, nie są chorobami wyssanymi z palca. Istnieją i zabijają! Są niebywale groźne dla życia królika. Pamiętaj: SZCZEPIMY NASZE KRÓLIKI!
Ucieczka
Królik to nie pies! Pomyślisz sobie, po co o tym wspominać? Chociażby dlatego, iż gro króliczych opiekunów bagatelizuje sprawę, puszczając uszaki bez zabezpieczenia! O zgrozo! A wystarczy przecież głośniejszy dźwięk, trzask, pisk.... i tyle króla widać było. Spacer ma być bezpieczny! Specjalnie dostosowane szelki, (właściwie dobrane do wielkości królika), zagroda z zadaszeniem, szczelny płot na działce tak, aby królik nie miał możliwości ucieczki, to wszystko jest ważne!
Pamiętaj: nie stosujemy obroży! Kategorycznie NIE, NIE, NIE!
Zwierzęta
Pilnuj swojego królika w trakcie spacerów! Miej go zawsze na oku i nie zostawiaj bez opieki. Wśród nas żyją również inne stworzenia, nie zawsze nastawione przyjaźnie do naszego uszatego przyjaciela. Jeśli królik biega w zagrodzie, zainstaluj specjalnie dołączone zadaszenie. Jeśli królik kica na szelkach, nie pozwól zbliżać się do niego psom, kotom, czy nawet obcym ludziom. Królik to nie zabawka, może nie życzyć sobie napastliwego dotykania przez innych.
Upał
Dostęp do cienia i wody (szczególnie w upalne dni), to coś o czym należy pamiętać zawsze!
Wysoka temperatura jest groźna nie tylko dla ludzi! Upewnij się zatem, czy królik nie jest narażony na:
- bezpośrednie słońce - królik musi mieć dostęp do cienia w którym może się schować
- brak wody - poidełko, miseczka zawsze musi być pełna, a woda świeża. Królik jak człowiek, pić musi. W szczególnie upalne dni zapotrzebowanie na wodę może być też większe
- brud w klatce - dbaj o jej czystość - muchy kochają smród, królik już mniej!
- przegrzanie - jeśli upały doskwierają królikowi szczególnie, daj mu możliwość schłodzenia się. Butelka z zamrożoną wodą owinięta w ręcznik, wiatrak, klimatyzacja, przestawianie klatki czy też zagrody w ciut chłodniejsze miejsce w domu, miseczka z wodą i kostkami lodu, to wszystko może ciut pomóc Uszakowi w przetrwaniu tych trudnych dni
NIE ZOSTAWIAJ KRÓLIKA BEZ OPIEKI NA BALKONIE! To niestety często spotykany proceder. A już szczególnie, kiedy wychodzisz z domu!
Kleszcze, to duże zagrożenie dla królika. Przenoszą myksomatozę i pomór, dlatego tak ważne jest regularne szczepienie o którym wspominaliśmy ciut wcześniej. Absolutnie nie stosuj na króliku środków przeciwkleszczowych bez uzgodnienia tego z weterynarzem! Preparaty na bazie fipronilu są dla królika TRUJĄCE! Dla królików stosuje się te na bazie permetryny, ale i tu dawkę MUSI dobrać weterynarz - zazwyczaj do wagi królika. ABSOLUTNIE NIGDY nie rób niczego na własną rękę.
Trujące rośliny
Jeśli wierzysz w "instynkt królika" - musimy Cię rozczarować! Ten zatarł się z chwilą jego udomowienia. Nasi uszaci przyjaciele przestali rozróżniać rośliny dla nich dobre i zdrowe, od tych które mogą przysporzyć im sporo kłopotów. Zatem jeśli puszczasz królika na działce, polecamy dokładnie sprawdzić jej zawartość. A jeśli nie znasz się na roślinach na tyle dobrze - kup zagrodę, postaw na zielonej trawce i problem z głowy. Idąc już tokiem roślinnym, polecamy świetny artykuł: "Zielnik królika" 👍
Pamiętaj: Spacer ma być dla królika przyjemnością. Ma być również BEZPIECZNY! Jeśli królik się stresuje, nie chce chodzić w szelkach, widocznie się boi - nie zmuszaj go! To On ma być zadowolony, nie Ty. Nic na siłę. Uszanuj to, że Twój królik chce zostać w domu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz