Wystarczy głośny trzaski, świst, a królik spłoszony będzie próbował się wyrwać. Pomyśl co może się stać, jeśli na szyi będzie miał założoną obrożę?
Źródło: httpbit.ly2aAX0Ve |
Jakie szelki wybrać?
Powiemy jakich nie wybierać - psie i kocie szelki odpadają. Zazwyczaj ciężko jest dostosować do wymiarów królika, składają się głownie z pasków, które regulujemy poprzez ściąganie.W sklepach internetowych dostępne są szelki przeznaczone specjalnie dla królika. Zazwyczaj składają się w całości z jednej koszulki, którą zakładamy na króla. Jakie są zalety? Nie wpijają się w ciało, ich materiał jest miękki i dość dobrze przylegają do królika. Królik nie ma możliwości się z nich "wywinąć".
Jak nauczyć królika chodzenia na szelkach?
Nie ma złotej zasady! Szelki nie są czymś naturalnym i zapewne będą mu przeszkadzały (przynajmniej na początku). Może zdarzyć się też tak, że królik nie będzie chciał w nich chodzić w ogóle. W takiej sytuacji odpuść - nie zmuszaj królika do czegoś, czego nie chce. W końcu spacer ma być przyjemnością dla niego, nie dla ciebie. Wracamy zatem do tematu nauki użytkowania szelek:
- ćwicz w domu - załóż królowi koszulkę na plecy i pozwól mu się z nimi oswoić. Po pewnym czasie powinny przestać być czymś, co przeszkadza.
- zapnij smyczkę - pamiętaj, że królik nie będzie chodził na smyczy tak jak pies. Zatem w wersji spacerowej to Ty drepczesz za królikiem, a nie królik za Tobą. Nie ciągnij, nie szarp i nie złość się, że nie chce iść tam, gdzie sobie tego życzysz. Takie zachowanie może królika zniechęcić do korzystania z nich.
- spacery zacznij w domu - nie wychodź z królikiem od razu na zewnątrz.
- pamiętaj o szczepieniach - to bardzo ważnie! Królik powinien mieć zawsze aktualne szczepienia. Nie ważne czy jest królikiem wychodzącym czy też nie - szczepienia chronią jego organizm przed groźnymi chorobami. Nie bagatelizuj tego!
Źródło: http://bit.ly/2aI9w71 |
Mój królik nie chce chodzić na szelkach!
Ma prawo nie chcieć! Nie zmuszaj go do tej czynności - takie zachowanie jeszcze bardziej zniechęci go do szelek. Co zrobić w takiej sytuacji? Zainwestuj w zagrodę - w niej królik może spędzać czas, skubać trawę, cieszyć się słońcem, wiatrem i nic nie krępuje jego ruchów. Taką zagrodę kupisz w sklepach internetowych - jej cena waha się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Przy zakupie zwróć uwagę na jej wysokość. Jeśli Twój królik jest skoczny - wybierz wyższą. Dodatkowo przy zakupie zagrody można zainwestować w plandekę, którą montuje się na jej górze - wtedy masz pewność, że królik nie wyskoczy.
Ważne! Zawsze miej oko na królika. Pamiętaj, że kopanie leży w jego naturze, a zagroda to świetna okazja do podkopu.
Źródło: http://bit.ly/2aPygwN |
Królik to nie zabawka, a spacery z nim muszą odbywać się na jego zasadach. Zwróć uwagę na:
- osiedlowe trawniki - odpadają! Za dużo na nich psich niespodzianek, ludzkich śmieci i w ogóle jest feee.
- uważaj na inne zwierzęta - pies sąsiada, kot sąsiadki, którego wypuszcza, dzieci czy dorośli ludzie. Nie pozwalaj głaskać, dotykać czy brać na ręce - to nie pluszowa maskotka. Królik może sobie tego po prostu nie życzyć.
- miej oko na królika - nie zostawiaj go bez opieki, nie przywiązuj do patyka, ławki, drzewa na czas zrobienia "czegoś"
- uważaj na rośliny trujące - na skutek udomowienia królik stracił swoje naturalne instynkty. To sprawiło, że w przeciwieństwie do swoich dzikich pobratymców nie rozróżnia roślin jadalnych od tych, które mogą zaszkodzić jego zdrowiu.
Królik wychodzący to królik szczęśliwy jedynie wtedy, gdy zadbasz o jego bezpieczeństwo |
Mamy nadzieję, że choć trochę pomogliśmy Ci w kwestii królika i szelek. Jeśli masz jakieś pytania - napisz do nas!
Oczywiście zapraszamy Cię na naszą stronę na Facebooku, którą znajdziesz pod tym adresem: http://bit.ly/2aNjuWB
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz